Podział majątku po rozwodzie

Co do zasady sąd prowadzący postępowanie rozwodowe nie zajmuje się podziałem majątku wspólnego rozwodzących się małżonków. Po zakończonym postępowaniu rozwodowym, byłych już małżonków najczęściej czeka kolejne postępowanie o podział majątku. Od powyższego przepisy przewidują jednak jeden wyjątek, mianowicie sąd przed którym toczy się postępowanie rozwodowe może zająć się podziałem majątku, jeśli „nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu”. W praktyce oznacza to, że jedyną sytuacją, w której sąd rozwodowy majątek podzieli, jest sytuacja, kiedy małżonkowie przedstawią zgodny plan podziału, w ramach którego cały ich wspólny majątek zostanie podzielony. W praktyce taka sytuacja zdarza się rzadko, a szkoda, ponieważ postępowania o podział majątku są długotrwałe i dość kosztowne, bowiem wiążą się przeważnie z koniecznością przeprowadzania dowodów z opinii biegłych z zakresu wyceny nieruchomości, samochodów czy też innych wartościowych ruchomości, jak np. biżuteria, sprzęt elektroniczny, maszyny budowlane.

Dokonanie zgodnego podziału majątku wspólnego w postępowaniu rozwodowym jest również ciekawą alternatywą dla umownego (zgodnego) podziału majątku u notariusza – podział majątku w postępowaniu rozwodowym jest niewątpliwie tańszy, a na pewno dużo tańszy jeśli w jego skład wchodzi kilka nieruchomości o dużej wartości, która bezpośrednio przekłada się na wysokość taksy notarialnej.

Popularne tagi:

podział majątku po rozwodzie

,

podział majątku wspólnego

,

rozwód a podział majątkuNowość!


W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego zagadnienia, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Adwokata Mikołaja Janika z siedzibą w Bełchatowie, przy ul. Mielczarskiego 11.

Tel: +48 793-170-907

Email: kancelaria@adwokat-janik.eu